1. BU CAMİNİN NE KUBBESİ VAR NE DE ÇATISIGümüşhane ve Trabzon il sınırında yer alan bin 800 rakımlı Kadırga Yaylası’ndaki Kadırga Açık Camisi’nde, yüzyıllardır binlerce insan açık havada ibadet ediyor.Açık hava camisinin hikayesi:Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Rumlarla savaşın ardından arkadaşı olan Kadir Ağa’yı sormuş, Padişah’a Kadir Ağa’nın bu yaylada düşmanla savaşırken şehit olduğunu söylemişler. Fatih Sultan Mehmet, arkadaşının mezarını ziyaret için erkanı ve askerleri ile birlikte gece yola çıkmış ve sabahın erken saatlerinde yaylada arkadaşının mezarını ziyaret etmiş. Cuma günü olması nedeniyle Fatih Sultan Mehmet’in erkanı ve askerleri ile birlikte cuma namazı kılmak için yer belirlemiş.Belirlenen alan askerlerin topladığı taşlarla çevrilmiş ve açık cami haline getirilmiş. Padişah burada erkanı ve askerleriyle birlikte Cuma namazı kılmış. Temmuz ayının üçüncü cuma günü olması dolayısıyla o yıldan bu yana binlerce insan burada hep birlikte cuma namazı kılar.Kadırga Açık Camii gönüllü imamı İsmet KılıçarslanYaylanın adı olan ‘Kadırga’ da ismi de “Kadir Ağa” isminden gelmekte. 90′lı yıllarda köylüler kendi aralarında para toplayıp açık hava camisine minare yaptırmışlar. Caminin duvar içinde yaklaşık beş bin kişilik bir cemaat kapasitesi var. Dışarısı mı? Dışarıya on binler sığar.
 
  BU CAMİNİN NE KUBBESİ VAR NE DE ÇATISI

  Gümüşhane ve Trabzon il sınırında yer alan bin 800 rakımlı Kadırga Yaylası’ndaki Kadırga Açık Camisi’nde, yüzyıllardır binlerce insan açık havada ibadet ediyor.

  Açık hava camisinin hikayesi:

  Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Rumlarla savaşın ardından arkadaşı olan Kadir Ağa’yı sormuş, Padişah’a Kadir Ağa’nın bu yaylada düşmanla savaşırken şehit olduğunu söylemişler. Fatih Sultan Mehmet, arkadaşının mezarını ziyaret için erkanı ve askerleri ile birlikte gece yola çıkmış ve sabahın erken saatlerinde yaylada arkadaşının mezarını ziyaret etmiş. Cuma günü olması nedeniyle Fatih Sultan Mehmet’in erkanı ve askerleri ile birlikte cuma namazı kılmak için yer belirlemiş.

  Belirlenen alan askerlerin topladığı taşlarla çevrilmiş ve açık cami haline getirilmiş. Padişah burada erkanı ve askerleriyle birlikte Cuma namazı kılmış. Temmuz ayının üçüncü cuma günü olması dolayısıyla o yıldan bu yana binlerce insan burada hep birlikte cuma namazı kılar.


  Kadırga Açık Camii gönüllü imamı İsmet Kılıçarslan
  Yaylanın adı olan ‘Kadırga’ da ismi de “Kadir Ağa” isminden gelmekte. 90′lı yıllarda köylüler kendi aralarında para toplayıp açık hava camisine minare yaptırmışlar. Caminin duvar içinde yaklaşık beş bin kişilik bir cemaat kapasitesi var. 

  Dışarısı mı? Dışarıya on binler sığar.

   

  1. zafersahiner reblogged this from ottoman-empire
  2. guzel-cicek reblogged this from ottoman-empire
  3. akifsarier reblogged this from asuneke
  4. bayanotuzikidis reblogged this from burabenimevimmismegersem
  5. burabenimevimmismegersem reblogged this from buyuyuncecocukolcamben
  6. buyuyuncecocukolcamben reblogged this from asuneke
  7. asuneke reblogged this from efulimm and added:
   bir yerden çok tanıdık geldi bu cami bana :))
  8. efulimm reblogged this from dogukaradeniz
  9. dogukaradeniz reblogged this from usturaninkenarindakisalyangoz
  10. sametix reblogged this from usturaninkenarindakisalyangoz
  11. neseninyanetkisi reblogged this from islamiyet
  12. osmnakblt61 reblogged this from usturaninkenarindakisalyangoz
  13. sefaat reblogged this from moerf67
avatar_128